Kladské pomezí

Konference Léto v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu

30. 06. 2021

  • Konference Léto v Kladském pomezí představila novinky v našem regionu

Téměř dvě desítky prezentací plné aktualit od subjektů cestovního ruchu. Tak vypadala konference, která se uskutečnila 29. června 2021 ve Rtyni v Podkrkonoší.

Úvodního slova se ujal Zdeněk Špringr, předseda správní rady Kladského pomezí, o.p.s. Ředitelka Kladského pomezí, o.p.s. Markéta Venclová přiblížila, jak se destinační společnost již 24 let snaží pomáhat svým členům a partnerům v oblasti cestovního ruchu. Letos se jednalo především o rozsáhlou online kampaň představující příběhy jednotlivých provozovatelů služeb a památek.            

Lenka Lembejová, projektová manažerka Kladského pomezí, o.p.s., seznámila s projekty zaměřené na slavné osobnosti regionu (Čapek, Božena), cestovatelskou soutěž Toulavý baťoh a projekt Festival zážitků. Konference Novou expozici o táboře nucených prací na Tmavém dole otevřeli v Městském muzeu Rtyně v Podkrkonoší. Kromě ní představil vedoucí odboru kultury Richard Švanda ještě plán akcí a tematické propagační materiály.

Destinační společnost Východní Čechy ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, z.s. připravili pro letní turistickou sezónu další ročník soutěže Cyklopecky východní Čechy. Tu spolu s novým motorkářským průvodcem představil Pavel Mohelník, projektový manažer CCR KHK.  

Kulturní léto v Malých lázních Běloves je název série akcí pro všechny generace, které se uskuteční v oáze klidu na okraji Náchoda. Markéta Tomanová, pracovnice místního IC, prezentovala rovněž výletní hru Geofun a nové suvenýry. Malé lázně Malé lázně Běloves Služby náchodského Hotelu Beránek a Městského divadla určené pro firemní klientelu i pořadatele akcí, představila manažerka Zuzana Francová.            

Martina Zálišová, vedoucí odboru v České Skalici pozvala na ROZKOŠný konec léta 2021, Jiřinkové slavnosti i k návštěvě nové expozice Válka 1866.            

Od 1. dubna letošního roku je možné rezervovat se na prohlídkový okruh Adršpašských skal. Tuto změnu, vedoucí k zlepšení návštěvnického zážitku i šetrnosti vůči přírodě, představila Kateřina Menšíková z Technických služeb Adršpach, s.r.o. Konference Tento rok se uskuteční již 91. Jiráskův Hronov, jak ve své prezentaci připomněla Šárka Čmelíková, ředitelka Kulturního a informačního střediska Hronov. Úplnou letošní novinkou je připravovaná Cesta psa Voříška inspirovaná Devatero pohádkami Karla a Josefa Čapkových.            

V tomto souboru nalezneme rovněž Loupežnickou pohádku o Lotrandovi z Brend (Jestřebích hor). O možnostech, jak tento kraj poznat pěšky či ze sedla (elektro)kola, pohovořil Jan Balcar, ředitel MAS Království – Jestřebí hory, o.p.s.            

Novinky z výroby bylinných sirupů Camellus, jež patří mezi certifikované regionální výrobky Kladské pomezí, představil Vojtěch Vlček, zástupce Pro-Charitu s.r.o.            

Na letní výstavy a další kulturní akce v Galerii výtvarného umění v Náchodě pozvala edukátorka Veronika Mesnerová.  Galerie výtvarného umění Galerie výtvarného umění v Náchodě Z Nového Města nad Metují dorazila referentka pro CR Michaela Mináriková a pracovník IC Jiří Švanda. Představili nově vzniklý interaktivní sál Město hodinek a tematické propagační materiály.          

Radostnou zprávu přinesl Jan Košťál ze Sdružení pro Vízmburk, z.s. Hrad, přezdívaný České Pompeje, je po rozsáhlé rekonstrukce znovu přístupný návštěvníkům.            

Do pevnostního města Josefov pozvali Zuzana Stádníková a Vojtěch Dolana. Novinkami jsou volně přístupná výstava cínových vojáčků od Ctibora Klímy a návštěvnická hra „Třetí za polovic, sedmá zdarma“.  Pevnost Josefov Pevnost Josefov Program Kosteleckého kulturního léta a Domku Boženy Němcové představil Tomáš Šimek, ředitel Městského kulturního střediska Červený Kostelec.        

Mezi novinkami nechyběli ani aktivity pro děti. Vladimíra Odrobiňáková z Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích prezentovala pexeso a domino, na kterých naleznete spolu s dalšími postavami z pohádek obou sourozenců i pejska s kočičkou. Sestavit si zde můžete rovněž magnetického robota nebo si vyzkoušet stolní hru „Vejšlap na Žaltman“.            

Po aktérech cestovního ruchu dostali prostor k prezentaci rovněž výrobci certifikovaných regionálních produktů.

Na závěr navštívili účastníci konference rtyňské muzeum a zvonici.