Kladské pomezí

Konference Léto v Kladském pomezí představila sezónní novinky

25. 04. 2019

  • Konference Léto v Kladském pomezí představila sezónní novinky
Regionální konference k zahájení turistické sezony s názvem Léto 2019 v Kladském pomezí se uskutečnila 25. dubna 2019 v nejstarším úpickém domě v Dřevěnce. V krátkých prezentacích pohovořili zástupci turistických atraktivit o tom, nač letos chtějí lákat své návštěvníky.

konference drevenka foto 05 Zahájení konference se ujali zástupci Svazu cestovního ruchu Kladské pomezí, Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a CzechTourismu. Markéta Venclová představila druhý ročník Festivalu zážitků na téma Vojenské památky. Lenka Lembejová informovala o novinkách v projektu Čapek a cestovatelské soutěži Toulavý baťoh.

montace Lucie Dostálová s Janou Somernitzovou představily rozšířenou naučnou stezku v náchodském lesoparku Montace, rekonstruovaný Lanový park Hopstráda a pozvaly na letní komentované prohlídky kostela sv. Vavřince. Michaela Mináriková a Andrea Kecová se v prezentaci s názvem Nové Město na skále – ve správný čas na správném místě zaměřily na nový quest v Obůrce Klopotov. Dále připomněly náramkové hodinky PRIM, které se už 70 let v Novém Městě nad Metují vyrábějí a představily chystané stylové upomínkové předměty.

lipova alej Ondřej Daněk, správce novoměstského zámku rodiny Bartoň-Dobenín, pohovořil o nově zpřístupněné lipové aleji na bývalém obranném valu. Zmínil také letní interaktivní výstavu Aeronautica v zámecké galerii Pod Žebrovkou, která umožní vyzkoušet si létající stroje Leonarda Da Vinciho.

prohlidky josefov Terézie Kalinayová z Pevnostního města Josefov pozvala na letní pondělní prohlídky s postavami z Bájí a pověstí Jaroměřska. Hlavním bodem její prezentace byla ale chystaná výstava Od spodničky k paraplíčku, která mapuje oděv, hygienu, lékařskou péči a kosmetiku žen 18. a 19. století.

maloskalicka tvrz Jan Holý z České Skalice pozval na Slavnosti vína v areálu Maloskalické tvrze. Program budou tvořit přednášky o historii oblíbeného moku, hudební vystoupení, výstava českoskalických umělců a zábavné aktivity pro děti.

tabule male svatonovice Poznání, umění, historii, turistické vyžití i aktivity pro rodiny s dětmi nabízí Malé Svatoňovice, jak připomněla Vladimíra Odrobiňáková a Vladimír Provazník. Pátou sezónu zahájí Důl Bohumír, který si pro návštěvníky přichystal nový altánek s důlními mapami a informacemi o životě Antonína Čapka – lékaře horníků. Květa Jirmanová dále upozornila na spuštění interaktivního geologického programu pro děti „Tajemství kamene“.

prohlidky jiraskovo divadlo Richard Švanda představil Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci, který skrývá mnoho příběhů, a to nejen od slavné autorky. Pozval do pohádkového sklepení i na kulturní akce v čele s večerními prohlídkami s původním majitelem budovy. Markéta Machová nabídla možnost podívat se do Jiráskova divadla nejen jako divák, ale také poznat jeho zákulisí. Celoroční komentované prohlídky představí práci technika, zvukaře, osvětlovače a návštěvníci se podívají také do orchestřiště a Jiráskovy lóže.

klodzko tvrz Slawomir Machlowski a Jakub Petráš z Tvrze Kłodzko pozvali na hodiny živé historie s názvem „Hra o pevnost“ a speciální noční prohlídky. Jana Nešněrová představila novou historickou naučnou stezku Úpicí a připomněla, že Dřevěnka letos vstupuje do první turistické sezóny s bohatým programem.

konference drevenka foto 04 Po sérii přednášek následovala prezentace regionálních produktů Kladského pomezí. Na závěr se účastníci konference vydali na komentovanou prohlídku Dřevěnky.

konference regionální produkty 01 Další podrobnosti o novinkách, které zazněly na konferenci, budou v následujících měsících zveřejňovány na webu a facebooku Kladského pomezí.