Kladské pomezí

Léto 2024 v Kladském pomezí

04. 06. 2024

  • Léto 2024 v Kladském pomezí
V úterý 4. června 2024 proběhla v prostorách Zámeckých sklepů v Novém Městě nad Metují tradiční regionální konference k zahájení turistické sezony „Léto 2024 v Kladském pomezí.“ Zástupci měst, obcí a turistických atraktivit na ní prostřednictvím svých prezentací představili novinky pro letošní sezonu a atraktivity s vodní tematikou, které jejich území turistům nabízí. Akce je součástí projektu Kladské pomezí na vlně, který je spolufinancován Evropskou unií z fondu Interreg Česko – Polsko.

konference Úvodního slova se ujala moderátorka Kateřina Toholová, která uvedla pana starostu města NMnM pana Slavíka, který všechny přítomné srdečně přivítal. Dále dostal slovo pan Hable, nový člen Kladského pomezí, majitel agentury DoDna Party a zároveň provozovatel Zámeckých sklepů. Všechny přítomné pozval na odpolední prohlídku Kouzelného zámku. Poté dostala slovo Gabriela Jiránková, předsedkyně správní rady Kladského pomezí o.p.s., která projektu Na vlně popřála mnoho úspěchů. Následně předala slovo Lence Lembejové, ředitelce společnosti Kladské pomezí o.p.s., která se nově představila v roli ředitelky a uvedla své kolegyně, Markétu Venclovou a Lucii Hnízdilovou. konference Prvním prezentujícím byly Lenka Lembejová a Markéta Venclová z Kladského pomezí o.p.s., které představily cíle česko-polského projektu Na vlně, zároveň jeho jednotlivé výstupy a dopad na rozvoj cestovního ruchu. konference Malé Svatoňovice Pozvání na konferenci přijala také náměstkyně hejtmana, Martina Berdychová, která předala slovo Martinu Soukupovi, řediteli Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, který mluvil o využití kompostovacích toalet v cestovním ruchu. Také zhodnotil, jak Travel Trade Day v Hradci Králové přispěl k rozvoji obchodních aktivit českých podnikatelů a propagaci turistické nabídky. Lada Ponikowska za polského partnera Powiat Klodzki představila atraktivity spojené s vodou na polské straně hranice.

Lucie Dostálová společně s Markétou Tomanovou z IC Náchod představily průběh oslav 770 let výročí města Náchod, prezentovaly projekt obnovy Velkých lázní Běloves a informovaly o nově otevřeném prameníku Jakub s minerální vodou IDA. konference Malé lázně Běloves Jakými smysly je možné načerpat Hronov představila Šárka Čmelíková, ředitelka kulturního a informačního střediska v Hronově. Jak efektivně hospodařit s vodou a jak se k této problematice můžeme postavit nám prezentoval Aleš Žďárský z červenokostelecké kavárny a zahradnictví Trees. Denisa Chmelíková představila vodní zákoutí města Česká Skalice, na které stojí za to podívat se z výšky. konference Vodní nádrž Rozkoš Jak Lázně Velichovky využívají přírodní zdroje, jak voda pomáhá léčit a zbavovat tělo bolesti nám přiblížila Iva Rejlová. Městem tří řek se nazývá Jaroměř. Na jaké výlety a místa se nejen v údolí řek vypravit prezentovala Kristýna Skalická z IC Jaroměř. Za Podzemní město Osówka přijel pan Zdzisław Łazanowski a mluvil o využití podzemních vod pro cestovní ruch. konference V domácím prostředí prezentoval referent IC NMnM Jiří Švanda. Do programu letošní turistické sezony se promítne oslava výroční 200 let od narození Bedřicha Smetany a ze zámku se stane zámek kouzelný. Červený Kostelec letos slaví 70. výročí Mezinárodního folklorního festivalu. Jaký program se na oslavy chystá a co je nového v Domku Boženy Němcové odprezentoval Tomáš Šimek, ředitel kulturního střediska. konference Připravovaná expozice Kouzelný zámek Na konferenci se také představil nový polský člen Kladského pomezí – Minieuroland Kłodzko, který láká turisty na miniatury architektonických staveb, magické ostrůvky se zvířaty a kouzelný barevný svět rostlin. Jaroslaw Ptaszkiewicz zve všechny na zahájení sezony velkolepým Květinovým festivalem. konference Minieuroland Klodzko Za IC Rtyně v Podkrkonoší přijel Richard Švanda, který všechny přítomné přesvědčil, že ve Rtyni je o zábavu vždy postaráno. Na závěr vystoupil Tomasz Pawłowski za Botanica Active Park Radków, který představil nově otevřený vodní park a jeho atrakce. konference Jiří Kmoníček, ředitel Centra rozvoje Česká Skalice, připravil pro účastníky konference workshop zaměřený na všechny aspekty vody v turistickém ruchu. Účastníci byli rozděleni na dvě pracovní skupiny, které se zamýšlely nad tématy jako například: co voda nabízí, čím nás ohrožuje a jak moc je důležité ji chránit. Jednotlivé výstupy byly vzájemně představeny a vyhodnoceny. Projekt na vlně