Kladské pomezí

Léto s papírovými modely na novoměstském zámku

20. 06. 2020

  • Léto s papírovými modely na novoměstském zámku

Na zámku v Novém Městě nad Metují se uskuteční od 2. června do 31. srpna výstava papírových modelů s názvem Lepidlo, nůžky, papír.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují (MPM) bylo otevřeno v roce 2012, a letos ho tak čeká již devátá sezona provozu. Za tu dobu si našlo svoje místo mezi turisticky atraktivními místy v regionu. Každoročně přivítá více jak deset tisíc návštěvníků.

Během osmi let existence uspořádalo několik velkých výstav mimo samotnou budovu muzea, ať už v nejbližším okolí (r. 2018 v Broumově a ve stejném roce v Přepychách u Opočna), nebo i v Polsku (r. 2016 ve Świdnici, r. 2019 v Oleśnici). Přímo v expozici MPM při krátkodobých výstavách navíc pořádá autorské výstavy, které mapují tvorbu jednotlivých modelářů. Karlštejn NM Výstava na zámku v Novém Městě nad Metují přirozeně navazuje na tradici těchto výstav. Koncepce MPM i expozic uvedených výstav byla a je vždy specifická tím, že se prioritně zaměřuje na zdejší region – ať už v podobě modelů architektury z Náchodska, nebo představením místních autorů modelů.

Nejinak tomu bude na novoměstském zámku. V souladu s místem konání budou těžištěm expozice modely hradů a zámků převážně z Čech a Slovenska. Dojde také na představení zdejšího výtvarníka Vladimíra Rocmana, který během své bohaté tvůrčí kariéry vytvořil i několik neopakovatelných a velice hravých modelů z papíru. most NM V krátkém přehledu ukáže MPM další modely ze své bohaté sbírky, které rekapitulují více jak stoletou tradici vystřihovánek v Čechách. Výstava nabídne desítky papírových automobilů, modelů vojenské techniky, letadel, zvířat, vesmírných strojů, postav a sci-fi objektů, a obsáhne tak v průřezu celou šíři tohoto fenoménu. Ne nadarmo je papír jednou z nejstarších surovin využívaných člověkem a jedním z nejstarších materiálů, ze kterého lidé začali tvořit a posléze i modelovat. pandy NM Papírový svět, který známe hlavně ze stránek časopisu ABC, je pestřejší, než si vůbec umíme představit. Právě proto se letošní sezóna v MPM honosí přízviskem: „Lepší než čekáte!“ Tak si to přijďte zažít na vlastní kůži – na zámek v Novém Městě nad Metují nebo přímo do Muzea papírových modelů.

Text: Pavel Frydrych – ředitel Muzea papírových modelů, Ondřej Daněk – správce Zámku Nové Město nad Metují
Foto: archiv Správy zámku Nové Město nad Metují, archiv Kladského pomezí, o.p.s.  plakát NM