Kladské pomezí logo Kladské pomezí turistická oblast

Uprostřed Koruny české - unikátní výstava v Hradci Králové

29. 01. 2020

  • Uprostřed Koruny české - unikátní výstava v Hradci Králové

Unikátní soubor východočeského gotického umění bude poprvé vystaven v rámci výstavy Uprostřed Koruny české,  která se bude konat v Muzeu východních Čech v Hradci Králové od 7. února do 28. června 2020. Vernisáž výstavy proběhne 6. února 2020 od 17 hodin. 

Výstava Uprostřed Koruny české - gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550 zaplní téměř celý interiér nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové a bude obohacena o významné mezinárodní zápůjčky. Poprvé v novodobé historii představí ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu bude představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy.  Na výstavě bude shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké.

Výstava bude sledovat i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor bude doplněn také o prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.

Záštitu nad výstavou převzali: hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., hejtman Pardubického kraje. JUDr. Martin Netolický, Ph.D. a biskup královéhradecký J. E. Mons. Jan Vokál.  
Partnery výstavy jsou Biskupství Královéhradecké, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.
Mediálními partnery výstavy jsou Český rozhlas Hradec Králové a RailReklam.