Kladské pomezí

Utajený komplex nacistické říše

26. 06. 2021

  • Utajený komplex nacistické říše

I my tvoříme příběh Kladského pomezí...

Koncem roku 1943 zahájili Němci v Sovích horách v Dolním Slezsku stavbu objektů Riese a mezi nimi také Osówky. Vznikala obrovská síť pozemních obranných systémů a podzemních chodeb. Stavbu zastavil začátkem roku 1945 příchod rudé armády a dodnes není jisté, zda se měl v místě po dokončení nacházet hlavní Hitlerův stan nebo tam měla být vybudována podzemní továrna na tajné zbraně wehrmachtu. Tajemný komplex je přístupný veřejnosti a zážitek je to skutečně nevšední.

Kdy se podzemní město Osówka otevřelo turistům?
Pro turistické účely byla příprava podzemí zahájena v roce 1995. V březnu roku 1996 mohli první návštěvníci vidět zhruba 650 metrů chodeb, v současné době to je víc než 1 500 metrů podzemních tunelů, hal a bunkrů. Snažíme se, aby každý rok přibylo něco nového a aby i případná opakovaná návštěva byla pro turisty zajímavá. Vybavujeme například prostor dalšími expozicemi, interaktivními prvky nebo třeba novými světly. Osowka Co se od zpřístupnění změnilo?
Především vzniklo návštěvnické Centrum tajemství a zážitků. Turisté v něm najdou pokladnu, restauraci, audiovizuální síň, parkoviště a dětské hřiště. Jsme rádi, že u nás lidé mají k dispozici pohodlné zázemí a mohou přijet bez ohledu na počasí a roční období – otevřeno máme po celý rok. A během let vznikly samozřejmě také nové tematické trasy, kterými návštěvníky provádí kvalifikovaný personál, aby si veřejnost nevšední zážitek jaksepatří vychutnala.

Jaké jsou podle vás v novodobé historii podzemního města klíčové momenty?
Důležité byly rozhodně terénní úpravy pro turistické účely, ráda bych zmínila také spolupráci s Českou republikou, dalším takovým momentem bylo otevření novodobé multimediální trasy a v neposlední řadě zavedení audio průvodců v mnoha jazycích. Osowka Plánujete místo ještě více zatraktivnit? 
Ano. Plánujeme především další rozvoj trasy na povrchu země. Rádi bychom také vytvořili ubytovací kapacity a v neposlední řadě chystáme rekonstrukci úzkorozchodné železniční tratě. Realizace samozřejmě záleží na finančních prostředcích. Chceme vytvořit evropský objekt, který bude novodobým způsobem prezentovat a učit o složité historii druhé světové války.

Co je podle vás na Osówce to pověstné NEJ?
Myslím, že návštěvníky nadchne podzemní město Osówka se svou zajímavou historií a s dodnes nevysvětleným tajemstvím jako komplex. Svědčí o tom i mnoho ocenění, které Osówka získala. Například v roce 2006 byla Destinační společností Dolního Slezska označena za nejzajímavější turistickou atraktivitu, v roce 2010 zvítězila v internetové anketě o Perlu koruny Dolního Slezska, v roce 2011 získala Zlatou medaili turistického veletrhu Tour Salon v Poznani nebo cenu Mezinárodního veletrhu v Opoli za originální turistický projekt a tak dále. Přijeďte se přesvědčit sami, je to nezapomenutelný zážitek.

Rozhovor nám poskytl Zdzislaw Lazanowski.

I my tvoříme příběh Kladského pomezí

Další příběhy