Kladské pomezí

Slavnostní ukončení turistické sezony v pevnosti Josefov

28. 10. 2022 - 28. 10. 2022

  • Slavnostní ukončení turistické sezony v pevnosti Josefov

Josefov Na pátek 28. října připadá Den vzniku samostatného československého státu. Pevnostní město Josefov, unikátní vojenský komplex, který vznikl v 18. století za účelem obrany Habsburské říše před výbojným Pruskem, si právě v tento den připomíná, že zde v roce 1918 naposledy oficiálně zavlál habsburský prapor. Každoročně tedy symbolicky ukončujeme turistickou sezónu v tomto období.

Jak ale prožívaly ony klíčové historické okamžiky přímo v Josefově? Dle knihy Pavla a Olgy Mertlíkových 28. října 1918 vešla ve všeobecnou známost odpověď ministra zahraničí prezidentovi USA, že Rakousko-Uhersko přijme mírové podmínky. To si Pražané, ke kterým tato zpráva doletěla nejrychleji, vyložili jako okamžitou kapitulaci monarchie, a začali slavit obnovení státní samostatnosti. Informace o dění v Praze se hned odpoledne dostala telegraficky do Jaroměře, jaroměřský starosta Josef Wenke ji poté telefonoval do Josefova starostovi Rudolfu Traxlerovi.

V obou městech zástupy lidí slavily tento historický moment, armáda dalšímu vývoji situace nekladla příliš velký odpor. Druhého dne se do Josefova dostavil velký průvod jaroměřských občanů a spolu s místními žádali sejmutí rakouského orla z budovy posádkového velitelství. Železný dvojhlavý orel byl nakonec shozen na zem, ač se zprvu zdálo, že se ho maďarský strážní oddíl bude pokoušet bránit. Velitel posádky však nechtěl ani po 29. říjnu odevzdat moc. Po jistém zdráhání došlo i k předání velení pevnosti českým velitelům. Josefov Zdroj: archiv turistického areálu Bastion No. I a podzemí Co můžeme očekávat od nadcházejícího 28. října? Členové klubů vojenské historie, kterých ve městě působí hned několik, od dopoledne setrvávají v táboře na shromaždišti nad bývalým vstupem do podzemí, kam je možné za nimi volně přijít. Ve 13 hodin městem prochází smuteční průvod, na jehož konci dojde ke kladení věnců u sochy císaře Josefa II., zakladatele pevnosti. Hned poté se jednotka Ochránců památek pevnosti Josefov-Ravelin No. XIV vydá na Bastion číslo 1 svěsit pevnostní prapor. Ten se na své místo dostane opět až v příštím roce na jaře. V odpoledních hodinách v táboře panuje smutek a je možné vidět ukázky střelby z historických zbraní.

Během svátku a posledního říjnového víkendu je prohlídkový okruh obranným podzemím pevnosti naposledy zpřístupněn veřejnosti v rámci klasických prohlídek.

Zbývá jen dodat, že letos bude program slavnostního ukončení turistické sezony v Josefově rozšířen i o zajímavou přednášku Tomáše Jiroucha s názvem Jak příroda mění pevnost. Dozvíte se více o historickém vývoji pevnostní krajiny od doby vzniku stavby, její defortifikace až po současné období klimatických změn.

Odkaz na facebookovou událost.