Kladské pomezí

Malé Svatoňovice

Ohodnoťte tento objekt!
Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice pod Jestřebími horami, lidově zvané Studánka, jsou nejen rodištěm spisovatele a novináře Karla Čapka, ale také ideálním výchozím bodem k návštěvě mnoha dalších míst.

Narodil se zde spisovatel a novinář Karel Čapek, v jehož rodném domě je zřízeno Muzeum bratří Čapků. Expozice je též galerií obrazů Josefa Čapka (20 originálních olejových obrazů a grafika z 20. let), ale na své si tu přijdou i nejmenší návštěvníci. Pexeso, piškvorky, domino, magnetičtí roboti, hra „Vejšlap na Žaltman“ to vše je úzce spjaté s přilehlým parkem s interaktivními tabulemi.

Náměstí dominuje barokní kostel zasvěcený „Sedmi radostem Panny Marie", který je spolu se studánkou a lesoparkem „Mariánský sad" známým poutním místem. K historii obce neoddělitelně patří hornictví, které připomíná portál dědičné štoly Kateřina. 400 let dolování uhlí připomíná muzeum v nedaleké Rtyni v Podkrkonoší.

Po turisticky značené cestě můžete z Malých Svatoňovic vystoupat až na nejvyšší vrchol Jestřebích hor - k rozhledně Žaltman. Když budete mít štěstí, je možné, že uslyšíte rozhlednu "hrát". Díky proudění větru se z ní stává hudební objekt, který nám při dalekých výhledech také krásně zní.

Přírodní atraktivity v okolí

Kulturní a církevní památky v okolí

Rozhledny a vyhlídková místa

Muzea a galerie

Pevnosti

Úvod