Kladské pomezí

Další významné osobnosti

V Kladském pomezí žili či tvořili také významní architekti, malíři, sochaři a další slavné osobnosti. 
  • Další významné osobnosti

Architekti

Dušan Samo Jurkovič

(1868 – 1947)
Slovenský představitel secesní architektury s velmi osobitým výtvarným stylem.V našem kraji navrhl Bartelmusovu vilu nedaleko lázní Rezek, rekonstruoval novoměstský zámek a bývalý mlýn Peklo. Podle jeho návrhu byla postavena Jiráskova chata na Dobrošově.

Jan Letzel

(1880 – 1925)
Náchodský rodák, český stavitel a architekt, který dlouhou dobu působil v Japonsku. V Hirošimě projektoval dům, který jako jediný v epicentru výbuchu přestál americký útok atomovou bombou. Dnes je po Janu Letzlovi pojmenována SPŠ a VOŠ stavební v Náchodě. Pohřben je ve svém rodišti.

Josef Gočár

(1880 – 1945)
Český architekt patřící k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jednou z jeho prvních realizací byl Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, v němž se nyní nachází městské muzeum. Gočár je autorem také vnitřního vybavení, jako například skleněného „křišťálového“ lustru nebo černohnědých regálů.

Otakar Novotný

(1880 – 1959)
Přední český architekt, návrhář a profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, který se zasloužil o budovu náchodské knihovny, nebo také o vilu Čerych v České Skalici stojící uprostřed rozlehlé zahrady, která místy přechází v anglický park.

Pavel Janák

(1882 – 1956)
Český architekt, designér a významný teoretik, který zanechal své stopy i v Kladském pomezí. Z jeho tvorby je to zejména budova spořitelny v Náchodě, Bartoňova vila zvaná Petrův dvůr a úpravy Bartoňova zámku v Novém Městě nad Metují.

Jindřich Freiwald

(1890 – 1945)
Hronovský rodák a významný český architekt. Projektoval Jiráskovo divadlo a budovu městské spořitelny v Hronově, českoskalický Husův sbor, budovy Městského úřadu v Červeném Kostelci a v České Skalici, Městské knihovny a Městského klubu v Novém Městě nad Metují a řadu dalších.

Malíři

Josef Šíma

(1891 – 1971)
Světově proslulý malíř narozený v Jaroměři, který většinu svého života působil ve Francii. Od roku 1920 patřil k zakládajícím členům skupiny Devětsil. Poslední jeho dílo před odjezdem do Francie byla scéna pro hru R. U. R. Karla Čapka.

Sochaři

Otakar Španiel

(1881 – 1955)
Jaroměřský rodák, významný český sochař, řezbář, medailér, profesor, který se během první republiky stal téměř oficiálním sochařem města Jaroměře. Vytvořil několik bust slavných osobností jako např. Aloise Jiráska, Bedřicha Smetany, Jaroslava Vrchlického a dalších. Jeho významným dílem je pomník Tomáše Garrigue Masaryka stojící na Hradčanském náměstí v Praze.

Josef Wagner

(1901 – 1957)
Jedna z nejosobitějších postav českého sochařství, jehož rodné město je Jaroměř. Mezi jeho významná díla patří pomník J. Vrchlického na pražském Petříně či pomník A. Dvořáka před Rudolfinem. Opuková socha Karla IV. zdobí předsíň rektorátu Univerzity Karlovy.

Další slavné osobnosti

Josef Regner Havlovický

(1794 – 1852)
Havlovický rodák, který studoval v broumovském klášterním gymnáziu. Působil jako kaplan v Náchodě, hronovský farář a náchodský děkan. Byl jedním ze zakladatelů tzv. přádelních škol, založil školní knihovnu v Hronově a se svým přítelem Josefem Myslimírem Ludvíkem osázeli holé stráně pod náchodským zámkem v místech, kde jsou nyní Regnerovy sady.

Josef Myslimír Ludvík

(1796 – 1856)
Spisovatel, historik a římskokatolický kněz narozený v Dolanech u Jaroměře, který studoval na benediktinském gymnáziu v Broumově. Během svého života působil v různých místech Kladského pomezí jako kaplan náchodského zámku, poté jako farář na Boušíně a nakonec jako fundatista v Malé Skalici. 

Bedřich Smetana

(1824 – 1884)
Ačkoliv se významný hudební skladatel narodil v Litomyšli, měl velmi blízký vztah k našemu regionu. Do Litomyšle se jeho rodiče přestěhovali z Nového Města nad Metují, kde Bedřichův otec sládkoval v panském pivovaru. V jinošském věku sem velmi rád jezdil za příbuznými, a dokonce se tu i zamiloval do sestřenice Louisy, pro kterou složil Louisinu polku. V roce 1840 tu strávil celé prázdniny. Z jeho deníku víme, že rád podnikal výlety po našem kraji, či tancoval na Jiřinkovém plese v České Skalici. Jako vzpomínku na ples složil Jiřinkovou polku. Další skladba spjatá s naším regionem „Upomínka na Nové Město nad Metují“ se bohužel nedochovala.

Vratislav Blažek

(1925 – 1973)
Náchodský rodák, satirik, dramatik, prozaik a scenárista, který po roce 1968 emigroval do Německa. Během svého života se mimo jiné podílel na filmech Cirkus bude, Starci na chmelu nebo Světáci.

Václav Erben

(1930 – 2003)
Český spisovatel narozený v Náchodě, kde také vystudoval obchodní akademii. Známý je především svými detektivními příběhy s kapitánem Exnerem. Některé z nich byly i zfilmovány, například Smrt talentovaného ševce. 

Jan Špáta

(1932 – 2006)
Náchodský rodák, kameraman, režisér a vysokoškolský pedagog. Jako kameraman se podílel na desítkách filmů většiny režisérů dokumentárních filmů 60. let. Významně jej ovlivnila spolupráce s Evaldem Schormem, po které začal sám režírovat. Podílel se například na sériích GEN či GENUS.  Jeho manželka Olga Sommerová a dcera Olga Špátová se také věnují dokumentaristice. 

Miloš Forman

(1932 – 2018)
Známý režisér, scenárista a herec českého původu, který prožil velkou část svého života ve Spojených státech amerických. Ačkoliv se narodil v Čáslavi, nešťastné okolnosti ho během války zavedly do Náchoda k tatínkovým sourozencům, kde jako sirotek prožil část svého dětství. Během svého života režíroval mnoho známých filmů, jako Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko nebo Amadeus, v několika si také zahrál. 


Úvod