Kladské pomezí

Náchod

Náchod

V severovýchodních Čechách, na hranici s Polskem, se rozkládá Náchod – město s bohatou historií založené pod stejnojmenným hradem. K nejvýznamnějšímu rozmachu došlo koncem 19. století spolu s rozvojem textilního průmyslu. V současnosti je Náchod historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti. Zároveň je rodištěm mnoha slavných osobností – spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého, architekta Jana Letzela, herečky Luby Skořepové a dalších.

Centrum města je městskou památkovou zónou s historickými stavbami (gotický kostel sv. Vavřince, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice) i moderními budovami od významných architektů Pavla Janáka, Otakara Novotného nebo Bohumila Kuchaře.

Historii města a regionu přibližuje stálá expozice v Muzeu Náchodska, nejrůznější výstavy pořádá Galerie výtvarného umění Náchod a za návštěvu stojí také Muzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listin. V recepci Hotelu U Beránka se nachází expozice věnovaná architektu Janu Letzelovi.

Nad centrem města se tyčí Státní zámek Náchod, který byl původně vystavěn jako gotický hrad v polovině 13. století. Pozdějšími přestavbami získal dnešní podobu. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale velké oblibě se těší i nově zrekonstruovaný zámecký kopec, kde se nachází více než 2,5 km pěších cest a zcela ojedinělé výhledy.

Náchod žije bohatým kulturním životem. Velkému zájmu se těší významné kulturní akce – festival studentské tvořivosti Náchodská Prima sezóna (květen), hudební přehlídka neprofesionálních komorních sdružení Camerata Nova Náchod (květen), přehlídka pivovarů s kulturním programem Pivobraní (červenec), Staročeský jarmark (srpen), Náchodské Kuronské slavnosti (září), Náchodský výtvarný podzim (listopad) a řada dalších akcí. Kulturní dominantou města je secesní budova Městského divadla Dr. J. Čížka vyzdobená mj. oponou od Mikoláše Alše. Kulturní vyžití nabízí také Kino Vesmír.

Oblíbenou odpočinkovou zónou v klidné části města jsou Malé lázně v Bělovsi, které byly otevřeny na konci roku 2019. Návštěvníci se tu mohou projít po kolonádě, ochutnat minerální vodu z přírodních léčivých zdrojů Jan a Běla, dopřát si sluneční lázeň na lehátkách nebo se ochladit v masážním Kneippově chodníku. V prvním patře Vily Komenský se nachází infocentrum s expozicí lázeňství.

Sportovní vyžití nabízí zimní stadion, sportovní stadion Na Hamrech s víceúčelovým hřištěm, skate park, tenisový areál, fotbalový stadion nebo krytý plavecký bazén. V letním období je k dispozici Jiráskovo koupaliště s bazénem a skluzavkou, dětský bazén s brouzdalištěm a vodními atrakcemi. Na Dětském dopravním hřišti v Náchodě-Bělovsi najdete prostory pro dopravní výchovu, volnočasové aktivity i pumptrackovou dráhu.

Kopcovitý terén v okolí Náchoda nabízí krásné výhledy i zajímavé památky. Na kopci Dobrošov stojí stylová Jiráskova turistická chata s rozhlednou, v údolí řeky Metuje v místě zvaném Peklo pak dřevěná Bartoňova útulna. Obě tyto stavby navrhl architekt Dušan Jurkovič a nesou jeho nezaměnitelný rukopis. Naučná stezka „Po opevnění Běloves“ vás provede opevněním vybudovaným před druhou světovou válkou – Pevností Dobrošov, pěchotními sruby Březinka, Lom a Voda. Z rozhledny Na Signálu (cca 7 km od Náchoda) se skýtá krásný pohled na Krkonoše, Jestřebí hory a polské Stolové hory.

Východně od Náchoda, kousek za hranicemi najdete malebná polská lázeňská městečka Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój a Polanica-Zdrój.

Na polské straně zve k návštěvě i Národní park Stolové hory s nejvyššími vrchy Velká Hejšovina a Bor dosahujících výšky 900 m n. m. Proplétat se skalním labyrintem můžete v Bludných skalách. Za vidění stojí také skanzen lidové architektury Muzeum lidové kultury Sudetského pohoří v obci Pstražna.

Přírodní atraktivity v okolí

Kulturní a církevní památky v okolí

Rozhledny a vyhlídková místa

Muzea a galerie

Pevnosti

Relaxace

Úvod