Kladské pomezí

Maternice

Ohodnoťte tento objekt!
Zbečník
Zalesněný hřebínek mezi obcemi Zbečník a Rokytník (50°29'27.545"N, 16°9'4.583"E) má délku od Jírovy hory nad Hronovem ke Krkavčině nad Horním Kostelcem asi 4 km a šířku okolo 1,5 km.
Maternice je nejznámější svojí studánkou, které se říká Skalákova.  Lidé její vodu považovali za léčivou, snad až zázračnou. V době moru dávala zdraví - přinejmenším svojí nezávadností. Proto okolo studánky na projev vděčnosti zavěšovali svaté obrázky. V posledních letech bylo místo pojato jako duchovní památník nejbližšího okolí.
Poblíž prý stála maternická chaloupka Skaláků, v níž se skrývali před zlobou a mstou náchodského knížete Piccolominiho.
Z kopce Turov je překrásný pohled na stolové hory Bor s Hejšovinou, ale také kladské sedlo Polská vrata a konečně hřbet Vrchmezí ustupující jihovýchodně do Orlických hor.
V nedaleké obci Rokytník zaujme rekonstruovaná a v roce 2008 nově vysvěcená kaplička Nejsvětější Trojice z roku 1827, kterou nechal postavit sedlák Vejr. Jsou na ni nejen sluneční hodiny ale i nápis, který je skutečně příhodný pro každého z poutníků – turistů, i každého z nás v této době: Festina lente - Spěchej pomalu.

zdroj: https://www.zbecnik.com/news/maternice/

Přírodní atraktivity v okolí

Kulturní a církevní památky v okolí

Rozhledny a vyhlídková místa

Muzea a galerie

Pevnosti


Úvod